Sebeláska, sebehodnota

13.03.2021

Je hodně důležité zapracovat na sebelásce, sebehodnotě. Neznamená to, že se staneme více sobeckými. Nic takového. Vysvětlím to na jednoduchém příkladu: v letadle dostaneme pokyn, že v případě potřeby na nás vyskočí kyslíková maska a že nejprve nasadíme masku sobě a až po té dítěti či někomu jinému. Jde o to, že udušená mamka by nikomu nepomohla. A se sebeláskou je to úplně stejné. Nejprve potřebuji péči věnovat sobě, proč? Protože: si ji zasloužím, potřebuji ji, jsem jí hodna, jsem úžasná, jako všichni ostatní. Pokud miluji sebe, vyzařuji lásku. Pokud miluji sebe, vím, kdo jsem, jsem se sebou spokojená. Znám svoje potřeby a naplňuji je. Nedotýká se mě kritika, beru ji jen jako možnost se zamyslet, vyhodnotit, něco si z ní vzít nebo ne. Bez pocitu viny, studu. Pokud se budu mít ráda, budu v pohodě a tím pádem i mé okolí. Má to ještě jeden nemalý bonus, nikomu nedovolím se ke mně chovat zle. Většinou se teda ani nestane, že by to někoho napadlo, protože tím, že se mám ráda, chovám se i já k sobě hezky. Jsem ve své síle a vyzařuji ji. Už slyším ty výkřiky, no jo, ale jak to udělat? Odpověď je stejná, jako vždy, trénovat, pracovat na tom, opakovat, prostě přidat další rituál.:-)

A tady je můj dnešní úkol. Každý den najdi alespoň 5 skvělých věcí na sobě, za které se pochval. Může to vypadat třeba takto: Dnes se mi můj ranní úsměv už vážně vydařil,... dokázala jsem se vypravit ven v klidu a beze spěchu, to je super, ....řídila jsem úplně v klidu a pohodě, jsem na sebe pyšná, .... dokázala jsem laskavě a neoblomně říct ne, když jsem nemohla něco zvládnout, ....našla jsem si klid na sebe a svoje rituály, paráda, ....dnes jsem se nasnídala v klidu ne jako vždy v poklusu, jsem dobrá, ....povedl se mi skvělý oběd, pochutnala jsem si, a podobně. Všechno se počítá. Dej si práci a opravdu vyjmenuj 5 věcí a pozor, každý den jiných. Můžeš si to vylepšit o hru s partnerem, dítětem, v tom případě řekni 5 věcí, za které se chválíš a 5 věcí za které chválíš toho druhého, a to samé pak udělá parťák ve hře, řekne 5 věcí, za které chválí sebe a 5 za které chválí tebe. Možná, že prvních pár dní to bude trochu rozpačité, ale ber to jako hru, za pár dní už to bude balzám na duši.

A ještě jedna věc, věř, že tohle je super začátek, protože nejen, že se neumíme pochválit, ale většinou ani nedokážeme pochvalu přijmout, a teď se to naučíme. Protože jsme skvělí, báječní, úžasní a jedineční.